Ana sayfa | Hakkımızda | İletişim
Teknik Bilgiler
Ana sayfa > Şömine > Teknik Bilgiler
ISI ODASI
Seçtiğiniz hazne mekanınızda düz veya köşe duvarınıza yerleştirildikten sonra, kutu profillerden oluşan bir kafes içerisine alınır. Bu kafesin bütün iç yüzeyleri, tavanı dahil, 1260°C ısıya dayanıklı seramik battaniye ile izole edilir. Isı odasının (izolasyonu yapılmış çelik konstrüksiyon kafesin) içe bakan yüzeyleri, 0.40mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeyleri kırmızı yanmaz alçıpanla kaplanır.

Kırmızı yanmaz alçıpan üzerine; galvaniz sacdan menfez kasalı, alüminyum, soğuk hava giriş, sıcak hava çıkış menfezleri konur ve şöminenizin ürettiği tüm ısının hiçbir kayba uğramadan birikeceği kapalı bir oda oluşturulmuş olur.

Alt menfezlerden giren soğuk hava, haznenizin ürettiği enerjiyle ısınarak yükselir ve yukarıdaki sıcak hava çıkış menfezlerinden mekanınızın içerisine üflenir.

Isı odası denen bu sistem sayesinde şömineniz önünde oturan insanları hiç rahatsız etmeden işlevini gerçekleştirir.

ISI ODASI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?
Seçeceğiniz haznenin üzerine uygulanacak ısı odasının yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, şöminenizden istediğiniz verimi almanızda çok önemli bir noktayı oluşturur.

Isı odasının izolasyonunda kullanılan malzemelerin belirli bir sıcaklığın üzerinde çözülüp eriyen bağlayıcı lifler içermeyen ve koku yapmayan özelliklerde olması dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Isi odası izolasyonu için en ideal malzeme; 1260°C ısıya dayanıklı, rulo seklinde, seramik battaniyedir. Bu malzeme; yüksek ısılarda koku, çözülme, formunu kaybetme gibi riskler içermez.

Izolasyonu yapılan odanın içe bakan kısımlarının 0.40mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeylerinin de kırmızı yanmaz alçıpanla kaplanması gerekir. Galvaniz sac plakalar ısının direkt yansımasını sağlamakta ve içi folyolu tas yünü gibi ısıyı emen malzemelerle kaplı eski tip ısı odalarına göre %30 daha fazla ısıtma gücü kazandırmaktadır.

Isi odası duvarının alt ve özellikle üstlerinde açılacak menfezlerin ölçülerinin, seçtiğiniz haznenin ısı kapasitesine uygun olması başka bir önemli noktadır. Bu sayede haznenizin ürettiği yüksek ısı, ısı odası duvarlarını rahatsız etmeden tahliye olacak ve mekanın istenilen düzeyde ısınmasını sağlayacaktır. Sıcak hava çıkış menfezlerinin gerekenden küçük bırakılması veya hiç konulmaması, ısının dışarıya tahliye olamayarak içeride sıkışmasına ve bir süre sonra duvarınızı çatlatmasına neden olur.

BACA
Şöminenizin en verimli şekilde çalışmasını sağlamak için bacasının çap hesabının doğru yapılması gerekmektedir.

Dünyanın en kaliteli şöminesi dahi ihtiyacı olandan daha küçük çaplı bir bacada çalışmaz, tüter. Bu kontrollerin ve hesaplamanın bu konuda bilgili kişiler tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

Ayrıca çatı üzerindeki bacanızın çatı mahyasını (çatıdaki en yüksek noktayı) en az 50 cm, mümkünse 1 metre geçmesine dikkat ediniz. Bacanıza yakın mesafede bulunan daha yüksek bir yapı bacanın sağlıklı çekişini engeller.

Şerifoğlu Mersin © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Lamine | Laminant | Merdiven | Deck | Şömine | Ahşap Mozaik | Marküteri Parke | Stonewrap | Galeri | İletişim